V mirnopeškem bralnem klubu Mir na peč, beremo! se srečujemo od januarja 2021, nam pove Simona Lužar, ki vodi bralni klub. Bilo so časi, ko je nekaj prvih srečanj zaradi COVID-19 okoliščin potekalo po zoomu. „Pobudnica za ustanovitev bralnega kluba v Mirni Peči je bila Sonja Šuštaršič, ki me je najprej v klub povabila, potem pa mi predlagala moderiranje le-tega. Simona je sicer v knjižnici v Trebnjem s sodelavko že moderirala trebanjski bralni klub, nadaljuje Simona.
V našem bralnem klubu se srečujemo enkrat mesečno, na vnaprej določen datumu: začenši s torkom, 3.9.
„Skupaj z datumom srečanja bralkam pošljem tudi naslove knjig, ki jih preberemo do srečanja. Na vsakem srečanju se potem pogovarjamo o tej knjigi. Vsi preberemo isto knjigo. Obstajajo tudi bralni klubi, kjer vsak udeleženec predstavi drugo knjigo in klubi, kjer berejo na določeno temo. Načeloma tudi vedno vse pravočasno dobimo knjige, saj za srečanja mirnopeškega bralnega kluba vedo knjižničarji in knjižničarke v novomeški in trebanjski knjižnici, ki vedno poskrbimo, da knjiga pride do bralke. Mirnopeški klub obiskuje med 10 in 15 bralk. Bralnemu klubu se lahko pridruži kdor rad bere in se o knjigi tudi rad pogovarja,“ še izvemo. Ob tokratnem srečanju bo beseda stekla o delu Od koška do koša. Knjigo je napisala naša občanka Lojzka Krevs, izdajo knjige je financirala Občina Mirna Peč.
„Na bralnem klubu načeloma nimamo gosta. Imamo pa junija tako lepo zaključno srečanje pred poletjem s trebanjskim klubom - predlani smo se dobile na Ranču Medresa v Mirni Peči, lani smo odšle na Golobinjek in nadaljevale v ribiški koči, letos pa smo obiskale Rudnik Sitarjevec v Litiji,“ izvemo od Simone Lužar.
Bralni klub, tudi sicer del Četrtkova brenčanja v Mirni Peči, ni mišljen kot neka množična prireditev, gre bolj za osebno branje in zato primeren za manjšo skupino. „Seveda pa sem in bom vesela vsakega novega člana, ker vsak doda svoj pogled na tematiko knjige in se iz tega vsi ogromno naučimo,“ še dodaja Simona Lužar.