Za pomlad je značilno, da se na kmetijskih področjih intenzivno pričnejo gnojenja, oranja in sajenja, spravilo lesa iz gozdov. Kljub nekajletnemu opozarjanju se še vedno dogaja, da so bankine, mulde in deli cestnega sveta preorani, ker lastniki zemljišč ob lokalnih cestah in javnih poteh njive orjejo do roba asfalta.
V 4. odstavku 5. člena Zakona o cestah(Zces-1) je prepovedano
-orati na razdalji manj kot 1 m od roba cestnega sveta (cestni svet je do 2 m prostora od asfalta, vključno z bankinami, koriti in muldami) vzporedno s cesto, ali manj kot 4 m od roba cestnega sveta v pravokotni smeri na cesto,
kar pomeni, da se z delovnimi stroji oziroma traktorji in priključki ne sme pri oranju obračati na cesti, pa tudi ne poškodovati dele ceste, kamor spadajo tudi bankine, mulde in korita za odvodnjavanje. Če se njiva vzpenja v brežino nad cesto, jo je treba orati tako, da se ob večjih padavinah zemlja ne spira na cesto! Za prekršek se lahko vozniku, ki ne bo upošteval teh določil, izreče globa v višini 1.000 €.
V 5. točki 2. odstavka 5. člena istega zakona je na cestišču javne ceste prepovedano
-vlačiti hlode, veje, skale in podobne predmete kot tudi pluge, brane in drugo kmetijsko orodje ter druge dele tovora,
kar se pogosto dogaja pri spravilu lesa iz gozda, in nakladanju. V varovalnem pasu javne ceste je raba prostora omejena, kar pomeni, da morate za dela na in ob cesti pridobiti dovoljenje občine, ki vam določi tudi pogoje opravljanja dela, tovrstna dela ob in na cesti pa je v času izvajanja nujno opremiti tudi s prometno signalizacijo.
Delo organizirajte tako, da pri uporabi traktorjev, kmetijskih strojev in kamionov za odvoz lesa na cestišče ne nanašate blata, gnoja, peska in lesnega drobirja. Če pa se to vendarle zgodi, morate cestišča in pripadajoče bankine vsakodnevno po zaključku dela dobro in natančno počistiti!