V petek so v Šentjuriju, rojstnem kraju slovenskega pesnika Toneta Pavčka, slovesno odprli urejeno vaško središče – večnamenski objekt in pred njim lično urejen manjši trg v obliki amfiteatra. Naložba je veljala 215 tisoče evrov, 60 odstotkov pa predstavlja nepovratni denar iz programa razvoja podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada.
Pobudo za ureditev vaškega središča na prostoru nekdanje mlekarne so vaščani Šentjurija dali že pred leti, mirnopeška občina je z izdelavo projekta začela leta 2009 in dve leti kasneje dobila gradbeno dovoljenje. Nova zgradba bo namenjena izvajanju različnih prireditev, zbiranju vaščanov za njihove potrebe, v njem pa bodo v bližnji prihodnosti postavili stalno zbirko Toneta Pavčka.
Večnamenski dom obsega 84,4 kvadratnih metrov neto tlorisne površine, v pritličju so vetrolov, pisarna, dvorana za okoli 30 oseb in sanitarije, v mansardi je predvidena shramba ra rekvizite, opremo in arhiv, zunanji prostor pa je urejen s polkrožnimi stopnicami in bo služil kot zbirališče ob različnih priložnostih. Arhitekturno zasnovo sta naredila dr. Tomaž Slak in Klemen Vodnik, vaško središče pa je zgradil novomeški CGP s podizvajalcem Giro – Franc Rovšek s.p..
Ob otvoritvi so spregovorili mirnopeški župan Andrej Kastelic, predsednik uprave CGP Novo mesto Martin Gosenca ter projektant dr. Tomaž Slak. V kulturnem programu so nastopili moški pevski zbor Rožmarin, ljudske pevke Čebelice, svoj del pa so prispevali prav vaščani Šentjurija: mladi vaški harmonikarji Matej Cesar, Žan in Aljaž Pirnar ter Primož Fabjan, osemletna recitatorka Maja Cesar in Anton Mavec, ki je napisal pesem Vaško jedro, prireditev pa je povezovala Ljudmila Bajc.
Domači župan Andrej Kastelic, predsednik uprave CGP Martin Gosenca in Milena Cesar, predsednica Društva podeželskih žena Mirna peč, ki bo z večnamenskim objektom tudi upravljalo, so z zasaditvijo lipe odprli vaško središče. Novo pridobitev je blagoslovil mirnopeški župnik Janez Rihtaršič. Po uradni otvoritvi je sledil družabni del. Tudi tokrat so se šentjurske gospodinje odlično izkazale, saj so obiskovalce postregle z dobrotami, ki so jih same pripravile, na pokušnjo pa so Šentjurci postavili svjoe najboljše vino.
Že stari Slovani so verjeli, da v osrednji vaški lipi živi dobri duh. Ob iskreni in pozitivni energiji, ki jo premorejo Šentjurci, se bo zagotovo naselil tudi v novo posajeno lipo.