V vasi Jordankal se je rodil znameniti slovenski muzikant Lojze Slak, mojster »frajtonarice«, ki je postal legenda narodno zabavne glasbe. Skupaj z vokalnim kvintetom Fantje s Praprotna je bil Slakov ansambel vedno navdušeno sprejet doma in po svetu. Lojze Slak se rad vrača v Mirno Peč, Mirnopečani pa radi gojijo njegovo glasbo, kar dokazuje tudi mlajše Društvo harmonikarjev. Slakova »V dolini tihi« pa je kar sama od sebe postala mirnopeška himna. Slakove melodije in pesmi, ki tako raznežijo dušo slovenskega človeka, so izraz domačega okolja, lepote slovenske zemlje, ljudskih običajev, predvsem pa pevske dediščine domače družine. Občina Mirna Peč je Lojzetu Slaku podelila naziv častnega občana.
Mali Kal – vas spomina na otroštvo harmonikarja Lojzeta Slaka
Na Malem Kalu pri Mirni Peči je svoja mlada leta preživljal harmonikar, legenda diatonične harmonike Lojze Slak (1932-2011), čigar pesmi so ponarodele in jih prepeva in igra mlado in staro. Na Malem Kalu je prvič vzel v roke stričevo harmoniko in od takrat naprej sta bila neločljiva. Poznamo ga kot vodjo Ansambla Lojzeta Slaka, ki je od sedemdesetih let prejšnjega stoletja naprej nastopal s pevci Fantje s Praprotna. Vrsta njegovih pesmi je zimzelenih, »V dolini tihi« pa je neuradna himna Mirnopečanov.
Občina Mirna Peč je Lojzetu Slaku podelila naziv častni občan, na kmetiji Barbo na Malem Kalu, kjer je Lojze preživljal svoje otroštvo, pa postavila spominsko obeležje. Predstavlja ga kamniti steber, na katerem je pritrjena bronasta plošča z reliefnim portretom umetnika. Do njega vodi pot z okroglimi betonskimi tlakovci (teh je 37), ki so razporejeni enako kot tipke na diatonični harmoniki z znamenitim Slakovim gumbom, ob poti je betonska klop.
Turistično društvo Mirna Peč pa v mesevcu juniju organizira tradicionalni pohod po Poti Slakove in Pavčkove mladosti, ki je opisana v istoimenski zloženki.
Za dodatne informacije pokličite Turistično društvo Mirna Peč, tel. 041/ 754 024 ali pišite na e naslov: info@turizem-mirnapec.com.
GLAS HARMONIKE LOJZETA SLAKA ZA VEDNO V NAŠIH SRCIH
Lojze Slak se je pred osmimi desetletji rodil materi Ani in očetu Matiji iz Jordankala. Bil je četrti otrok po vrsti, za njim se jih je rodilo še šest. Še preden je dopolnil prvo leto starosti, je mama hudo zbolela in mali Lojzek je moral od doma k starim staršem v Mali Kal, da bi si mama malo opomogla. Stric Ludvik ga je navdušil za harmoniko in še preden je šel v šolo, je že znal igrati nanjo. Pri štirinajstih je prvič samostojno nastopil kar na stričevi ohceti in Lojze je postal godec. Glas o muzikantu, Barbovem Slaku, kot so ga tudi klicali ali pa Grabnarjevem Lojzu po domače, je šel daleč naokoli. Kar prihajali so k njemu in ga prosili, če bi igral na ohcetih, veselicah. Lojze je znal tudi kakšno veselo razdreti in tudi zaradi tega je bil povsod zelo priljubljen.
Odskočna deska je bil nastop na radijski oddaji Pokaži, kaj znaš, kjer je osvojil prvo mesto in srca poslušalcev. Lojze je kmalu zastavil inštrumentalni kvartet skupaj z brati Matijo, Stanetom in Tonetom, ki ga je v kratkem času spoznala vsa Dolenjska. Ko pa je prišla vmes vojaščina, so se razkropili. Lojze se je zaradi službe preselil v Ljubljano in Ansambla bratov Slak je bilo konec. A kmalu je ustanovil Trio Slak. In ko se leta 1964 instrumentalnemu triu Lojzeta Slaka pridruži pevski kvintet Fantje s Praprotna, se začne zmagovita pot navzgor.
V svoji bogati glasbeni karieri je prejel mnogo nagrad: za prodani milijon plošč nagrada Zlata čaplja, zlate, platinaste in diamantno ploščo, kar pomeni 3 milijone prodanih nosilcev zvoka. Nagrada Zlati petelin, Slovenski slavček; skladba V dolini tihi postane srebrna viža stoletja, takoj za Avsenikovo Na Golici. Ameriška akademija za glasbo je podelila Lojzetu Slaku najvišje priznanje – grammyja. Leta 2002 je iz rok tedanjega slovenskega predsednika Milana Kučana prejel nagrado Častni znak svobode Republike Slovenije za več ko 35 letno glasbeno delovanje.
Lojze Slak je znan tudi po tem, da je izpopolnil diatonično harmoniko s šestim gumbom za igranje basov in "Slakovim" gumbom za desno roko. V Mirni Peči smo ustanovili Društvo harmonikarjev in Lojze Slak se je rad odzval povabilom na koncerte, pa tudi na vaje, kjer je dal marsikateri dragocen nasvet. In ko so ga nekoč vprašali, kaj bo delal, ko ne bo več igral na harmoniko, je hudomušno odgovoril:«Potem bom pa umrl.«
Pa vendar ne bo nikoli odšel! Preveč naš je, preveč se nas je dotaknil, da bi ga lahko kdaj koli pozabili. Preblizu nam je, da bi ne ostal za vedno del vsakega ljubitelja domače glasbe.
Občina Mirna Peč mu je na Malem Kalu postavila spominsko obeležje. Turistično društvo Mirna Peč pa v mesecu juniju organizira tradicionalni pohod po Poti Slakove in Pavčkove mladosti, ki je opisana v istoimenski zloženki. Za dodatne informacije pokličite Turistično društvo Mirna Peč, tel. 041/ 754 024 ali pišite na e naslov: info@turizem-mirnapec.com.
Turistično društvo Mirna Peč - http://turizem-mirnapec.com/j/
Posnetek otvoritve obeležja Lojzetu Slaku na Malem Kalu, junija 2013